Fair Play 4
Dodano: 2012-04-15
Za nami ostatnie rozstrzygnięcia w ramach rywalizacji w ramach projektu „Gramy i kibicujemy fair”.  W ramach wyjścia do „Centrum Olimpijskiego” klasy zdobywały punkty za liczbę uczestników biorących udział w zajęciach. W ramach debaty punktowane było uczestnictwo osób i przygotowanie oraz zaangażowanie w debacie.

tabela...

GRAMY I KIBICUJEMY FAIR

3 kwietnia uczniowie klas 4 i 5, a 4 kwietnia uczniowie klas 6 byli w Centrum Olimpijskim na lekcji  "Fair Play i Ty".

Wyjaśniono im pojęcie fair play, jego genezą, sięgając aż do czasów kodeksów rycerskich, baśni angielskich i dramatów Williama Szekspira.

Zapoznali się ze znaną ideę barona Pierre’a de Coubertina, który podkreślał, że liczy się nie tylko zwycięstwo, a również sam udział w zawodach. Omawiali przykłady znakomitych polskich sportowców, którzy są laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów fair play.

Jednym z najważniejszych punktów zajęć była analiza kodeksu fair play opracowanego dla młodych ludzi przez profesorów Zofię i Ryszarda Żukowskich.

Głównym celem lekcji było uzmysłowienie młodemu człowiekowi, że fair play to nie tylko zasada obowiązująca w sporcie, ale również w naszym codziennym życiu: w szkole, w rodzinie, wśród kolegów i przyjaciół.

Po zajęciach teoretycznych, uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności na ergometrach wioślarskich.

12 kwietnia w naszej szkole gościł pan EDWARD BUGAŁA wybitny Polski lekkoatleta, który specjalizował się w biegach płotkarskich od 110 do 400 m.

Nasz gość od wielu lat jest cenionym i szanowanym trenerem szkolenia centralnego w PZLA. Przygotowywał do startu w Igrzyskach Olimpijskich m. in. Irenę Szewińską, Ewę Kłobukowską, Anna Jesień. W 2006 roku na Mistrzostwach Europy w Goeteborgu, trenowana przez pana Bugałę sztafeta kobiet na dystansie 4x400m zdobyła brązowy medal. Obecnie trenowani przez niego zawodnicy należą do czołówki krajowej.

W 2011 r. został uznany za najlepszego trenera Warszawy.

Pan Edward Bugała niezmiennie cieszy się ogromnym autorytetem wybitnego fachowca i wielką sympatią zawodników i trenerów.
To wieloletni propagator wartości uczciwej rywalizacji sportowej oraz godnych zachowań w życiu codziennym, hołdujący ideom fair play podczas kilkunastu lat kariery zawodniczej i wpajający je podopiecznym w czasie trwającej już prawie 50 lat pracy trenerskiej. Jest wytrwałym orędownikiem promowania zasad fair play wśród przedstawicieli wielu dyscyplin.

Za taką życiową postawę pan Edward Bugała otrzymał w 2010 r. w 44. Konkursie Fair Play organizowanym przez PKOL „Wyróżnienie indywidualne za całokształt kariery sportowej i godne życie”, a w marcu 2012 r z rąk prezydenta Europejskiego Ruchu Fair Play prof. Goncalvesa odebrał „Honorowy Dyplom Fair Play”.

Dzień Kultur 1-3