Pierwszy wykład w ramach Akademii dla Rodziców
Dodano: 2013-02-17
13- go lutego 2013r. odbył się pierwszy  wykład w ramach Akademii dla Rodziców.
Był to wykład przygotowany i prowadzony przez Barbarę Stępień na temat: „Jak wspomagać dziecko w uczeniu się matematyki?” Wykład był skierowany do rodziców klas pierwszych i drugich szkoły podstawowej. Przedmiotem wykładu było omówienie  następujących zagadnień:
•    Dziecięce liczenie. Przeliczanie (ważne jest uczenie przeliczania po dwa, po 5, po 10).
•    Porównywanie liczb. Propozycja zabawy: Polowanie na tygrysa.
•    Język matematyczny: liczba i cyfra. Tyle samo i to samo.
•    Dodawanie (przeliczanie i doliczanie). Pokazanie na kostkach- wymuszanie doliczania (cyfra i kropki).
•    Odejmowanie. Dziecko rozumie odejmowanie tylko w kontekście sytuacji zadaniowej (coś zniknęło, odeszło, zostało zjedzone). Odejmowanie jako odliczanie nie oddaje istoty odejmowania, to abstrakcja nie związana z konkretem.
•    Pojęcie składnika. Rozkład liczb do10 na dwa składniki. Prezentacja pomocy i zabaw uczących na pamięć rozkładu liczb na składniki: liczby w kolorach, karty, kostki, domino.
•    Odwrotność działań dodawania i odejmowania.
•    Zabawy ćwiczące dodawanie i odejmowanie. Bingo. Karty
•    Zamiast odejmować wolę dodawać.
•    Przekroczenie progu dziesiątkowego. Kolorowe liczydła.
•    System dziesiętny. Magia guzików.
•    Prezentacja technik szybkiego dodawania z wykorzystaniem kostek wielościennych i guzików.

Urozmaiceniem wykładu były ćwiczenia warsztatowe oraz prezentacja filmu pokazującego zabawy matematyczne prowadzone w zeszłym roku szkolnym przez Ewę Hryszkiewicz w klasie 1e.